Mało jest sprzętów równie ważnych i równie zapominanych. Bo kto z nas nie szukał w pośpiechu tego dodatkowego skrawka kabla, potrzebne akurat do przeciągnięcia zasilania z drugiego pokoju? Kto z nas nie potrzebował 10 gniazdek NA TERAZ? Ale dobry przedłużacz musi spełniać szereg cech, jeśli ma posłużyć przez długie lata.

Bezpieczeństwo

W każdej pracy sprawa priorytetowa, tutaj jednym z ważniejszych czynników będzie rodzaj izolacji przewodu oraz żył. Na rynku znajdziemy rozmaite tworzywa, służące za ochronę dla kabli. Jednym z popularniejszych jest polichlorek winylu, który zapewnia solidne zabezpieczenie, pod warunkiem pracy w pomieszczeniach suchych. Krótkie wystawienie na warunki atmosferyczne pokornie zniesie także izolacja wykonana z gumy (oznaczenie RR), jednak po dłuższym użytkowaniu traci swoje walory. Oznaczony symbole RN neopren sprawdzi się także podczas deszczu i jest wysoce odporny na uszkodzenia mechaniczne. Znajdziemy także mieszaniny gumy oraz kauczuku, które zapewnią solidną izolację.

Najłatwiej jest orientować się w wytrzymałości kabli za pomocą poziomu ochrony IP. Dla przedłużaczy do użytkowania pod zamknięty dachem, w suchym środowisku wynosi on 20, wersje „na zewnątrz” posiadają oznaczenia IP-44. Pierwsza cyfra oznacza odporność na wnikanie ciał stałych, druga określa ochronę przed płynami.

Moc

Ilość żył producenci podają zapisem liczbowym, a dokładniej pierwszą cyfrą. Druga liczba w tym wzorze będzie oznaczeniem pola przekroju poprzecznego żyły. Dla przykładu, wartość 2G1,0 oznacza przedłużacz dwużyłowy o przekroju 1,0 milimetra sześciennego, a 3G1,5 to wersja z trzema żyłami i polem o wielkości 1,5 milimetra. Są to najpopularniejsze wielkości, większe spotyka się raczej przy większych budowach. Nie zalecamy mniejszych i słabszych przewodów, w  trakcie użytkowania mogą nastąpić w nich przeciążenia.

Zabezpieczenia

Aby uniknąć potencjalnego spalenia sieci, nasz przedłużacz powinien posiadać dodatkowe opcje. Dlatego dobrze jeśli posiada system antyprzepięciowy, a także zabezpieczenia w formie warystorów lub diod transilowych. Nie zaszkodzi także łatwo dostępny wyłącznik i lampka, która pokaże nam czy przedłużacz jest podłączony do sieci.

Pamiętając o tych parametrach na pewno z łatwością odczytamy oznaczenia produktów i dobierzemy odpowiadający naszym potrzebom sprzęt.

Kategorie: Elektronika