Natężenie dźwięku – co to takiego i jak powstaje?

Każde urządzenie, ruch, szept, a nawet szeleść liści generują dźwięk. Uściślając odgłosy które słyszymy z fizycznego punktu widzenia to zmiany ciśnienia, które trafiają na błonę bębenkową ucha. W zależności od tego z jaką energią dźwięki dotrą do naszego ucha, taką informację dostanie nasz mózg identyfikując odgłos jako cichy lub głośny. Jednostką pomiaru natężenia dźwięku jest decybel w skrócie dB.

Jak mierzyć natężenie dźwięku?

Najniższy poziom dźwięku jakie ucho ludzkie jest w stanie usłyszeć to 0 dB. Jednakże warto wspomnieć że szeleść liści generuję natężenie o wartości 10 dB, a szept 20 dB. W codziennym domowym zaciszu poziom dźwięku oscyluje wynosi 40 dB. Wpływ na to mają wszelkiego rodzaju urządzenia AGD i sprzęty RTV. Przyjmuje się że dźwięk oscylujący w granicy 50 dB jest odbierany przez nasze receptory jako przyjemny, zaś tony do 100 dB to próg przyjemności. Wszystko powyżej 120 dB to już granice bólu.

Istotne jest to że 100 dB nie jest odbierane jako dwa razy głośniejsze w porównaniu z natężeniem 50 dB. Już wzrost natężenia o ok. 10 dB powoduje dwukrotne zwiększenie odczucia odbieranego dźwięku. Dlatego dźwięk o wartości 60 dB odbierany jest jako brzmienie dwa razy głośniejszy od 50 dB. Hałas o natężeniu powyżej 120 dB jest szkodliwy i może uszkodzić narząd słuchu.

Mierniki natężenie dźwięku

W naszym sklepie znajdą Państwo szeroki asortyment, dostępne są również profesjonalne mierniki natężenia dźwięku marki Tenmars. Do wyboru dwa modele TM-102 oraz TM-103.

Sonometry wyposażone są w:

  • elektretowy mikrofon pojemnościowy,
  • przedwzmacniacz mikrofonowy,
  • detektor wartości skutecznej RMS,
  • analizatora częstotliwości,
  • filtry ważące korekcji częstotliwości: A (zastosowania ogólne) , C (dla pomiaru niskich częstotliwości)
  • dodatkowo model TM-103 wyposażony jest w loggera rejestrującego do 13 tysięcy punktów.

Sonometry Tenmars doskonale sprawdzają się do badania natężenia dźwięku: w fabrykach, biurach, sklepach, ruchu ulicznego, a także do weryfikacji jakości dźwięku urządzeń audio. Zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą sonometrów.