Chyba nikt nie potrafi wyobrazić sobie dzisiaj życia bez elektryczności. W domu każdego z nas przebiega całe mnóstwo przewodów, dzięki którym możemy oglądać telewizor, słuchać radia czy też najzwyczajniej w świecie włączyć lampkę. Mimo, iż jest prąd dla nas czymś całkowicie normalnym, nie zawsze wiemy, jak powinna być prowadzona instalacja elektryczna w naszych domach. Pragnę za pomocą właśnie tego artykułu przybliżyć wam trochę temat elektryczności w waszych domach, skupiając się na tym, jaki musi być jej dobry przebieg.

Prowadzenie Tras Przewodów

Pierwsza zasada zakładania instalacji elektrycznych w naszych domach narzuca przebieg jej wzdłuż linii prostej, a ściślej mówiąc równolegle względem krawędzi ścian , a także podłogi. Dlaczego wskazane jest trzymać się tej zasady? Otóż odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta. Taka sytuacja biegnących kabli, pozwala na uniknięcie ich uszkodzenia w sytuacji przeróżnych prac remontowych, które niezwykle często przeprowadzamy w naszych domach. Nawet łatwe zawieszenie szafek, nie niesie wtedy za sobą ryzyka przerwania ważnych przewodów instalacji elektrycznej. W celu dodatkowego zabezpieczenia położonej instalacji elektrycznej, warto przed wykonaniem otynkowania, zatroszczyć się również o stworzenie jej szkicu bądź też zdjęć utrwalających jej dokładną trasę.

Rodzaje Instalacji Elektrycznych w Domach

Instalacje elektryczne w naszych domach można podzielić na dwa główne (najczęściej stosowane) rodzaje- podtynkową i wtynkową.

Instalacje Podtynkowe

Instalacja podtynkowa narzuca konieczność wykorzystania okrągłych kabli w pojedynczej izolacji, które dodatkowo umieszcza się w tak zwanych peszlach, czyli w pewnego rodzaju ochronnych osłonkach.  Poprowadzenie instalacji podtynkowej okazuje się jednak dość kosztownym rozwiązaniem, co wiąże się przede wszystkim z tym, iż wymaga ono wykonania dość głębokich bruzd, nad którymi następnie znajdzie się jednocentymetrowa warstwa tynku. Zaletą tego rodzaju instalacji elektrycznej jest natomiast prosta wymiana uszkodzonych kabli.

Instalacje Wtynkowe

Drugim typem instalacji, które wykonuje się w naszych domach, jest tak zwana instalacja wtynkowa. Jak sama nazwa mówi, kable prowadzone w tej instalacji bezpośrednio zatapiane są w warstwie tynku, a zatem nie wymaga ona wcześniejszego wykonania bruzd. W instalacji tej wykorzystywane są płaskie kable wielożyłowe i jest ona najczęściej stosowana dziś w nowym budownictwie.

Kategorie: Budownictwo