Ogrzewanie na podczerwień – czy wiesz… Jak wydajnie, tanio, ekonomicznie i zdrowo ogrzać dom, mieszkanie, magazyn, biuro lub dogrzać miejsce pracy? Nie używając do tego celu szpecących, nieefektywnych i nieekonomicznych grzejników lub farelek. 

Czy w twoim mieszkaniu lub domu mimo ogrzewania jest zimno? Często bywa tak przy ogrzewaniu grzejnikami ponieważ wykorzystują one głównie konwekcję i mimo że są gorące to osobom przebywającym jest zimno. Jak się to dzieje? Otóż temperatura odczuwalna przez człowieka jest różna w zależności od rodzaju ogrzewania pomieszczenia. Zakumulowane w ścianach, podłodze i suficie ciepło jest oddawane znacznie dłużej niż zakumulowane ciepło w powietrzu, kiedy po wyłączeniu grzejnika robi się zimno.

Powietrze niemal od razu wychładza się gdy niema nośności cieplnej. Inaczej jest z oddawaniem ciepła przez ściany, sufit i podłogę. Dlaczego nie ogrzewanie podłogowe lub ścienne? Oczywiście ogrzewanie podłogowe i ścienne działa podobnie jednak jego koszty są znacznie większe i ciężko jest z innego ogrzewania przejść na takie. O wiele łatwiej jest przymocować panele na suficie lub ścianach niż robić nową podłogę lub ogrzewanie w ścianie.

Ponadto ogrzewanie podłogowe powoduje konwekcję i podnosi kurz z podłogi co negatywnie wpływa na atmosferę. 

Koszt Inwestycji 

W porównaniu do wszystkich innych źródeł ciepła koszt ogrzewania na podczerwień jest najniższy. Dla domu ok. 85 – 95 m2 zestaw paneli zakupisz w cenie ok. 3500 zł z gwarancją na 5 lat. I jest to kompletna instalacja! Pomyśl tylko, że tradycyjnie tyle właśnie musiałbyś wydać na sam piec – a gdzie reszta – grzejniki instalacja itp.? Dla mieszkań o powierzchni 40 – 60 m2 zestaw kupisz już za 2 – 3 tys. zł. Montaż jest prosty i może wykonać go każdy (panele są lekkie) – nie potrzebujesz dodatkowych instalacji – wystarczy podłączyć do prądu.

Koszty Eksploatacji 

Typowy panel grzewczy na podczerwień emituje tyle samo energii cieplnej ile pobiera. Jest wiec bezstratny – przez to ekonomiczny. Przy ogrzewaniu węglem lub gazem powstają duże straty idące w komin do atmosfery – spalamy więcej paliwa niż potrzebujemy na ogrzanie dlatego jest to mniej ekonomiczne. Technologia paneli grzewczych Infrared pozwoli zmniejszyć straty finansowe związane z ogrzewaniem.

Właściwie dobrany do pomieszczenia system paneli grzewczych pozwoli zaoszczędzić od 30 do 60 % na kosztach ogrzewania. Koszty ogrzania domu wahają się od 7 zł/m2/rok z bardzo dobrą izolacją do 15 zł/m2/rok bez izolacji. Porównując to z ogrzewaniem tradycyjnym (20 – 40 zł/m2/rok) można łatwo dojść do wniosku że ogrzewanie podczerwienią jest bardzo ekonomiczne i bije na głowę pozostałe rodzaje ogrzewania przy bezobsługowości. 

Zdrowie 

Promieniowanie podczerwone jest zupełnie nieszkodliwe dla człowieka i jegootoczenia. Panele na podczerwień są od lat używane w inkubatorach dla noworodków! Lampy podczerwone używane są także do wykluwania się piskląt kurczaków. Ponadto podczerwień ma zastosowanie w lecznictwie różnych schorzeń. Każdemu z nas poprawia samopoczucie promieniowanie podczerwone wysyłane przez Słońce. Ponieważ promieniowanie w odróżnieniu od innych źródeł ciepła nie podgrzewa tylko powietrza w pomieszczeniu powodując konwekcję (ruch powietrza) jest idealne dla alergików i astmatyków. Powietrze w pomieszczeniu nie ulega wysuszeniu jak w przypadku tradycyjnego ogrzewania powodującego wysychanie śluzówki nosa. Ciepło absorbowane jest przez ściany, sufit i podłogę, dzięki czemu zapobiega powstawaniu wilgoci, grzybów, pleśni tworząc zdrową atmosferę dla człowieka.

Kategorie: Budownictwo