Decydując się na dobrej jakości okna, z pewnością najbardziej zależy nam na tym, by jak najdłużej utrzymać ciepło w swoim domu czy mieszkaniu. Jednak – oprócz wysokiej jakości materiałów – warto zadbać także o sposób ich zamontowania. Tak zwany ciepły montaż okien jest w tym przypadku idealnym rozwiązaniem. Pozwala on wykorzystać w pełni możliwości termoizolacyjne nowoczesnych okien – tak więc ciepło w naszym lokum będzie utrzymywało się znacznie dłużej. Dzięki takiemu montażowi zapobiegniemy również nagromadzeniu się wilgoci na ścianach. 

Na czym polega ciepły montaż okien?

Tak określa się sposób montażu polegający na osadzeniu okna w warstwie ocieplenia – jego zadaniem z kolei jest eliminowanie mostków termicznych wokół ościeżnicy. Ze względu na tę właśnie warstwę ocieplenia ciepły montaż okien nie jest możliwy w jednowarstwowej ścianie, jednak w budynkach z murem dwu- i trójwarstwowym sprawdzi się doskonale. 

Warto również nadmienić, iż taki sposób montażu w Polsce nadal jest rzadko stosowany. Zajmuje on o wiele więcej czasu, niż standardowe czynności montowania, a także może być nawet 3-4 razy droższy. Jednak ze względu na długotrwałą ochronę – o ile nasze okna zostaną zamontowane w poprawny sposób – lepiej jest zainwestować w solidny i pewny ciepły montaż okien.

Sposób montowania

Najważniejsze jest dobre przygotowanie miejsca pracy – należy oczyścić ościeże z pyłu i gruzu. Czasami niezbędne jest również zagruntowanie. Wszystkie te czynności są konieczne, aby izolacja oraz wszystkie inne materiały trzymały się dobrze i spełniały swoje funkcje w przyszłości.

Ten specyficzny rodzaj mocowania okien wymaga dodatkowych elementów montażowych, m.in. konsoli, kotew i ram instalacyjnych. Okno powinno znajdować się przed ścianą nośną – należy zamontować je do muru, a nie do termoizolacji. Ta jednak powinna być gruba na przynajmniej 15 cm. 

Ciepły montaż okien to montaż warstwowy. Tak więc okno powinno uszczelnić się pianką, a następnie: od wewnątrz – taśmą paroszczelną, zaś od zewnątrz – wodoodporną taśmą paroprzepuszczalną. Bardzo ważne jest również, aby zwrócić uwagę na liczbę i odpowiedni rozstaw kotew, a także dopasowanie wymiarów okna do otworu.

Jakich błędów unikać podczas montowania?

Najczęstszym błędem, który popełnia się podczas ciepłego montażu okien, jest niewłaściwa ilość i rozstaw kotew. Wpływa to znacznie na brak stabilności okna, a także późniejsze usterki: nieszczelności czy też deformacji ościeżnicy.

Istotną kwestią jest dokładne uszczelnienie okna. Jednak zbyt mała ilość pianki spowoduje przerwy w izolacji, w konsekwencji czego cały wcześniejszy trud okaże się daremny. Należy również zadbać o poprawne nałożenie wyżej wspomnianych warstw. Brak izolacji paroszczelnej i paroprzepuszczalnej może prowadzić nawet do rozwoju pleśni i grzybów.

Ważne jest także bardzo precyzyjne dopasowanie wielkości okna do otworu okiennego. Zbyt duże okno może prowadzić do deformacji; utrudnia także znacznie dalsze etapy montażu, przede wszystkim aplikację pianki. Może to więc prowadzić również do przyszłej nieszczelności okna. Natomiast kiedy jest ono zbyt małe, trzeba nałożyć dużo grubszą warstwę pianki, co utrudnia późniejsze czynności murarskie. 

Ciepłe parapety

Coraz popularniejsze stają się także ciepłe parapety. Wykonane są one ze styroduru lub twardego styropianu EPS. Poprawiają one znacznie szczelność okien, a także zapobiegają powstawaniu zawilgoceń oraz grzybów i pleśni. Mocuje się je w łatwy sposób – do wyrównanego ościeża na klej do styropianu. Dodatkowo na górę możemy dołożyć taśmę rozprężną, co jeszcze bardziej poprawi szczelność konstrukcji.

Kategorie: Budownictwo