Złoto jest jednym z najbardziej niezwykłych kruszców świata. Wydobywane przede wszystkim w RPA, USA oraz Australii stało się symbolem bogactwa i możliwości, niemalże niczym nieograniczonych. W nim także swoje odbicie znalazł każdy system monetarny świata, a dziś wciąż pozostaje ważną jego częścią, a więc i częścią kształtującą kursy walut. A jak wykorzystuje się złoto w przemyśle?

Elektronika

Zatem jego wpływu na kurs chf do eur nie sposób przecenić, jednak nie tylko to sprawia, że jest tak wiele warte. Ze względu na dobrą przewodność elektryczną i obojętność na wpływy środowiska, kruszec ten jest bardzo często stosowany w mikroelektronice i przemyśle komputerowym. Popularnym mitem jest to, że złoto jest używane w elektronice ze względu na doskonałą przewodność elektryczną. Złoto jest dość dobrze przewodzące, ale miedź czy srebro robią to lepiej.

Głównym powodem stosowania złota w elektronice jest jego wysoka odporność na utlenianie, czyli korozję. Tak więc przewodnictwo złota nie jest najlepsze, ale praktycznie nie zmienia się z czasem. Głównym zastosowaniem jest złocenie styków przewodzących prąd elektryczny między dwoma przewodami, ponieważ utlenianie ma największy wpływ na ogólną przewodność.

Przemysł Szklarski

Złoto jest również używane w przemyśle szklarskim do barwienia lub złocenia szkła. W tym przypadku roztwór złożonych związków złota w matrycy organicznej jest najpierw nakładany pędzlem na powierzchnię wyrobu szklanego. Po wyżarzaniu rozpuszczalnik organiczny odparowuje, a na powierzchni szkła pozostaje trwały złoty rysunek. Dodanie niewielkiej ilości złota do masy emaliowanej pozwala uzyskać kolor szkła z różnymi odcieniami czerwieni.

Przemysł Dentystyczny

Choć przyzwyczailiśmy się do złota w kontekście kursu walut, typowo pieniężnych kwestii, to jest ono również potrzebne w innych dziedzinach. Złoto od dawna jest częścią większości stopów dentystycznych. Powodem jest głównie obojętność chemiczna złota, że nawet po wielu latach względnie agresywnego środowiska w jamie ustnej nie ulega korozji.
Jest jeszcze wiele aspektów, w których wykorzystuje się złoto. Jest to kruszec, który swoimi właściwościami zasługuje na swoją nazwę.