Kategorie
Nauka

Zawody Przyszłości – Czego Warto Się Uczyć?

Jak wynika ze sprawozdania Światowego Forum Gospodarczego, w niedalekiej przyszłości poziom technologii wzrośnie do tego stopnia, że do 2020 r. z powodu automatyzacji i restrukturyzacji przedsiębiorstw może zostać zlikwidowanych 5 milionów miejsc pracy na świecie. Badanie zostało oparte na poglądach ponad 350 menedżerów z 9 branż w 15 największych gospodarkach świata. Jednak likwidacja tych stanowisk, które są przede wszystkim związane z zarządzaniem i zawodami umysłowymi, przyniesie ze sobą nowe miejsca pracy. Podczas gdy zmiany są trudne do określenia, przyszłe zawody o wysokim popycie, które zaczynają się pojawiać, są już znane i w ciągu kilku lat będą rosnąć wykładniczo.

1. Rzeczywistość rozszerzona i wirtualna.

Przyszłość będzie zdominowana przez technologie, a rzeczywistość rozszerzona i wirtualna będzie powszechna. W rzeczywistości, Pokemon Go zademonstrował fanatyzm mas dla tych sztucznych światów, które nadal się rozwijają i zwiększają poczucie, że jesteśmy w innym świecie. Twórcy gier wideo będą mieli duże zapotrzebowanie, podobnie jak psychologowie i socjologowie, którzy przyczynią się do stworzenia zniewalającej, sztucznej rzeczywistości.

2. Specjaliści z zakresu robotyki.

Robotyka przyszłości osiągnie poziom sztucznej inteligencji, która jest zdolna do empatii z użytkownikami, więc wiedza z zakresu matematyki i informatyki nie będzie już wystarczająca do stworzenia robota. Druk 3D jest kolejnym narzędziem, w którym ci profesjonaliści będą musieli pogłębić swoją wiedzę.

3. Analitycy danych.

Będą oni mieli bardzo dużo pracy nas interpretacją ogromnej ilości danych, które są już przetwarzane dzięki systemom technologicznym, które pozwalają na ich gromadzenie w niewyobrażalnych ilościach. Większość rzeczy w przyszłości może mieć czujnik, który nie tylko dostarcza informacji, ale również umożliwia interakcję z nimi, stwarzając jeszcze więcej danych. Specjaliści w tej dziedzinie to osoby z wykształceniem matematycznym lub statystycznym.

4. Prawnicy specjalizujący się w technologiach.

Bezpieczeństwo cybernetyczne jest aktualną kwestią, która w przyszłości będzie rosnąć w siłę, a prawnicy zdolni do radzenia sobie z nią będą potrzebni. Możemy stanąć w obliczu ery przestępczości o niespodziewanym poziomie zaawansowania technologicznego, a nawet konieczna będzie ekspertyza prawna dotycząca samolotów bezzałogowych. Przepisy będą uwzględniały postępy, a wraz z nowym prawodawstwem potrzebne będą istoty ludzkie, które będą mogły je interpretować i stosować.