Każdy kto chociaż trochę korzysta z komputerów, powinien wiedzieć jak to działa i na czym pracuje. To wcale nie takie proste. Kiedy składało się komputer 15-20 lat temu miałeś do wyboru kilka procesorów, kilka kart graficznych i garstka innych podzespołów, za które zapłacić trzeba było kilka średnich krajowych.

Teraz jest trochę inaczej. Istnieje mnóstwo producentów sprzętu komputerowego. Czy to dobrze? Tak. Co prawda fanatycy gier muszą spędzić mnóstwo czasu na studiowaniu parametrów i technologii ich „perełek”, ale na portalach aukcyjnych istnieje też gama gotowych zestawów.

Podzespoły PC – Kiedyś i Dziś

Kiedyś procesor posiadał zegar o traktowaniu max kilkuset herców, teraz procesory mają nawet po podsumowaniu ponad dwadzieścia tysięcy herców! Tak samo przebiegała rewolucja kart graficznych. Kiedyś dobra karta graficzna miała 32mb, teraz-najlepsza karta graficzna ma ponad 12Gb czyli ok 400 razy więcej, ale technologia również jest wielokrotnie lepszą…

procesor

Procesor

Granica Rozwoju Technologii

Prawdziwi miłośnicy technologii muszą się zachwycać póki jeszcze mogą, bo mówi się o nadchodzącej granicy rozwoju. Nic dziwnego, technologia budowy podzespołów sprowadza się już do atomów, a i tak nawet najnowsze premiery gier osiągają już stały pułap wymagań. Podsumowując, przez lata komputeryzacja szła z parą z rozwojem technologii, ale czy sprzęty z przed 20 lat nie dawały więcej frajdy?

Komputer z 1995 Roku