Jak wiadomo roboty przemysłowe to elementami wyposażenia linii produkcyjnej, które mają obowiązek odciążyć zatrudnionych od trudnej pracy fizycznej jak i zredukować koszty robocizny. Stały rozwój jak również chęć usprawniania linii produkcyjnych sprawiają, że sporo polskich firm podjęło decyzję o robotyzacji własnych linii produkcyjnych. Konieczność modernizowania firmowych linii produkcyjnych na ogół spowodowana jest wymogiem wykonywania powtarzalnych i dokładnych ruchów, jak też wysokich możliwości manipulacyjnych zwłaszcza przy złożonych kształtach, oraz zdejmowaniu szczegółów z ciężko przystępnych miejsc.
Robotyzacja w Polsce
Mimo kłopotów gospodarczych wielu światowych przedsiębiorstw, w Polsce, sporo przedsiębiorstw pragnąc ulepszyć przebieg produkcji, coraz częściej inwestuje w nowoczesne rozwiązania technologiczne. Tego typu inwestycje wiążą się z reguły nie tylko z zwiększeniem liczby wytwarzanego towaru, ale również z podniesieniem jakości produktu finalnego. Wśród barier wpływające na rozwój wykorzystania robotów znajdują się koszty tych urządzeń. W perspektywie krótkoterminowej, pensje pracowników są niższe od cen robotów. Na dodatek, problem obejmuje nieduża ilość krajowych linii przemysłowych, które są zobligowane wprowadzać roboty przemysłowe.
Automatyzacja linii produkcyjnych – pozostałe urządzenia
Pozostałymi używanymi w przemyśle narzędziami są przetwornice częstotliwości, nazywane również falownikami. Pozwalają one na płynną zmianę szybkości obrotowej różnego typu silników elektrycznych, układów wentylacyjno – klimatyzacyjnych, jak też chłodniczych. Inaczej mówiąc, przetwornice częstotliwości znajdują zastosowanie w wszelakich urządzeniach jakie nie potrzebują ciągłej pracy z najwyższą mocą, a które podłączone do prądu bez zastosowania urządzeń takich jak przetwornice częstotliwości, marnują energię przez większość czasu swojego działania. Głównym przeznaczeniem takich przetwornic jest generowanie oszczędności.