W obecnych nam czasach w zakładach produkcyjnych jak i we własnych warsztatach, w których pracujemy ma zastosowanie automatyka przemysłowa. Od skomplikowanych linii produkcyjnych po stołowe piły do cięcia drewna spotykamy się z różnymi usprawnieniami mającymi na celu przejmowanie i ułatwianie niektórych czynności wykonywanych przez człowieka.

Zastosowanie Robotów w Przemyśle

Najwięcej tego typu rozwiązań znalazło jednak zastosowanie w przemyśle, gdzie mamy do czynienia z obróbką. Aby wyeliminować zagrożenia związane z pracą i jednocześnie podnieść wydajność oraz jakość obrabianych przedmiotów znalazły zastosowanie roboty. Zarządzane są one przez systemy sterowania zespolone razem z obrabiarkami. Dzięki temu detale są wykonywane z ogromną dokładnością i precyzją. Są dokładnie takie, jak życzy sobie tego klient. Ale rola człowieka jest nadal najważniejsza, bo to on ostatecznie programuje i weryfikuje dany wyrób. Jak jest taka potrzeba wprowadza korekty do systemu i produkcja odbywa się dalej zgodnie z procesem.

W przemyśle spotyka się całe centra obróbcze jako samodzielne stanowiska sterowane komputerowo, w skrócie cnc. Oprócz toczenia frezują, wiercą oraz gwintują. Frezowanie jak i inne operacje wykonuje jedna lub więcej głowic narzędziowych (przeważnie jedna, lecz z wymiennymi narzędziami). Operator samodzielnie wprowadza program, korekty i wymienia zużyte narzędzia. Sprawuje kontrolę nad jedną maszyną lub zespołem maszyn. Automatyka przemysłowa razem z systemem sterowania tworzy całość.

Dzisiaj trudno sobie wyobrazić naszą cywilizację bez tego wszystkiego. Zapotrzebowanie na produkty wciąż rośnie i aby temu sprostać produkcja musi być zautomatyzowana.

Kategorie: Technologia