O własny sprzęt elektroniczny warto się zatroszczyć ze starannością i ostrożnością, by służyć nam mógł możliwie jak najdłużej.

Wszędobylski kurz potrafi dostać się wszędzie, na przykład do szczelinek między klawiszami klawiatury komputera lub telefonu, jak również do szczelin w drukarce, czy innych urządzeniach elektronicznych. Wszystkie te urządzenia należy czyścić po uprzednim ich wyłączeniu i odłączeniu od zasilania.

Ochrona ekranu komputera i telewizora

Zarówno ekran telewizora, jak i monitora warto, po wstępnym odkurzeniu na sucho, czyścić specjalnym preparatem antystatycznym w aerozolu, którym spryskuje się jego powierzchnię i wyciera specjalną, z reguły dołączoną do niego – ściereczką. Ewentualnie można użyć do czyszczenia odrobiny płynu do mycia okien, a do wycierania miękkiego ręcznika papierowego. Należy bardzo uważać, aby płyn nie ściekał po ekranie. Ściereczka, służąca do jego czyszczenia, ma być tylko lekko wilgotna, a nie mokra i kapiąca płynem.

Czyszczenie klawiatury komputera

Natomiast szczeliny w klawiaturze komputera najprościej odkurzyć patyczkiem z wacikiem na końcu. Takie waciki można kupić gotowe w sklepie drogeryjnym, aptece, czy markecie. Ewentualnie można je zrobić samemu, tylko trzeba uważać, żeby kłaczki waty nie zostały w czyszczonych szczelinach.

Czyszczenie klawiatury Elastyną

 

 

Ochrona telefonu przed zabrudzeniem i uszkodzeniem

Podczas wykonywania czynności brudzących dłonie, warto położyć przy telefonie pustą torebkę foliową lub foliową rękawicę i w momencie, gdy ktoś do nas dzwoni, wsunąć w nią rękę. Telefony mają to do siebie, że dzwonią często w najmniej odpowiednim momencie – na przykład podczas przygotowywania jedzenia lub jakiejś innej brudzącej ręce pracy, dlatego trzeba być na to przygotowanym. Woreczek lub rękawica pomoże nam uniknąć zabrudzenia słuchawki lub komórki mąką, farbami, tłuszczem, czy innymi substancjami. Warto też mieć pod ręką w takich sytuacjach ręczniki jednorazowe, którymi szybko można wytrzeć ręce, żeby odebrać telefon. Jeśli jednak nie mamy w pobliżu, ani woreczków foliowych, ani ręczników, lepiej umyć normalnie ręce i oddzwonić chwilę później, niż doprowadzić telefon do maksymalnego zabrudzenia.

Skuteczne sposoby ochrony wyświetlacza telefonu

 

Kategorie: Elektronika