W ostatnich latach oświetlenie LED staje się w wielu nowoczesnych domach bardzo popularne. Diody ledowe dostarczają pomieszczeniom nie tylko odpowiedniej dawki światła, ale jest również są bardzo energooszczędne oraz efektowne. Dlaczego warto oświetlić wnętrze naszego domu takim oświetleniem?

Zalety oświetlenia LED

Żarówka LED
Żarówka LED

Ogromne zalety takie jak energooszczędność i niesamowity efekt świetlny sprawiają, że coraz częściej nowoczesne diody ledowe, tworzone na bazie nowoczesnej technologii, wypierają tradycyjne żarówki. Obecnie na rynku elektrycznym mamy szeroki wybór tych produktów, dlatego też bez problemu oświetlenie to można idealnie dopasować do każdego wnętrza. Kolorowe ledowe światełka idealnie dopasowane do wnętrza doskonale zdobią każdy salon, kuchnię, łazienkę, sypialnię, przedpokój oraz wiele innych pomieszczeń. Używając tego oświetlenia, dekoratorzy wnętrz doskonale akcentują tło poszczególnych elementów architektonicznych tworząc niezwykle piękne oraz interesujące wnętrza. Diody te świetnie pełnią funkcję oświetlenia, jeśli rozmieścimy równolegle jednym rzędzie kilkadziesiąt światełek. Ten nowoczesny system oświetlania doskonale sprawdza się w niedużych mieszkaniach, natomiast w wysokich wnętrzach o dużej powierzchni staje się czasem niemożliwe dostateczne doświetlenie pomieszczenia. Z tego też powodu oświetlenie LED bardzo często wykorzystywane jest jako oświetlenie dekoracyjne.

Jeśli pragniemy, aby światło w naszym domu tworzyło atrakcyjną aranżację, podkreślało wybraną ścianę czy gzyms, a jednocześnie było bardzo energooszczędne, to wtedy z pewnością niezwykle skuteczna okaże się technologia LED. Oświetlenie to jest bardzo energooszczędne, dlatego warto pomyśleć o jego instalacji we własnym domu. Otóż instalując nowoczesne oświetlenie LED, zyskujemy stuprocentową gwarancję niższego zużycia energii elektrycznej. Szacuje się, że oświetlenie ledowe pobiera nawet do osiemdziesięciu procent mniej energii, niż standardowe źródło światła. Diody te idealnie sprawdzają się we wnętrzach, w których jest często włączane oraz wyłączane światło. Lampy te osiągają maksymalną jasność w krótkim czasie nie zwiększając poboru energii. Diody ledowe są nie tylko energooszczędne, ale i niezwykle efektowne, dlatego też można je zastosować niemalże w każdym miejscu.

Szeroka gama produktów

W dzisiejszych czasach mamy na rynku dużą ilość produktów oświetleniowych wykorzystujących tę technologię. Niezwykle popularne są taśmy i listwy LED. Pierwsze z nich są elastyczne, dzięki czemu można je bez problemu pociąć, skleić za pomocą złączki oraz formułować z nich różnorodne, ciekawe kształty. Dzięki samoprzylepnej taśmie wpasowują się doskonale w każde wybrane przez nas miejsce. Natomiast powszechnie stosowane listwy LED najczęściej zasilane są niskim, bezpiecznym napięciem o mocy 12 V. Zazwyczaj montuje się je w specjalnych aluminiowych profilach, w wielu nietypowych miejscach takich jak: sufit, wnęki w ścianie czy schody. Są one kilkakrotnie bardziej żywotne od tradycyjnej żarówki oświetleniowej, niektóre z nich świecą nawet do sześciu lat. Ponadto zawierają szklane elementy bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Jakie LEDy kupić?

Decydując się na oświetlenie ledowe warto wybierać markowe produkty znanych producentów, które gwarantują najwyższą jakość oświetlenia. Trzeba też zastanowić się nad tym, jakie efekty mają wytwarzać zamontowane diody. W miejscu pracy najlepiej sprawdzi się białe światło, a kolorowe diody LED doskonale sprawdzają się jeśli umieścimy je pod szafkami i meblami. Podczas montażu diod warto zachować pewien umiar i rozsądek. Należy pamiętać o tym, żeby nie przesadzić z liczbą użytych diod ledowych. Duże zagęszczenie kolorowych światełek w jednym pokoju może przyczyniać się do szybkiego męczenia się wzroku. W takiej sytuacji oświetlenie to zamiast nas relaksować oraz stwarzać przyjazną dla oka aranżację może stać się dla nas wielką udręką.

Profesjonalne oświetlenie ledowe nie tylko podkreśla zalety przestrzeni, ale także buduje znakomity nastrój.

Kategorie: Elektronika