Zachowanie dobrej kondycji na co dzień daje w efekcie nie tylko na dobre samopoczucie. To także ważny czynnik, dzięki któremu ludzie są zdrowsi i wydłużają swoje życie ograniczając ryzyko chorób cywilizacyjnych. Dzięki technologii i dostępnym na rynku aplikacjom nie musimy już pamiętać o codziennym wysiłku. Przypomni nam o tym smartfon, na którego ekran wiele osób patrzy po kilka godzin dziennie. Jedną z aplikacji będących sprzymierzeńcem w walce o zdrowie i dobrą kondycję jest Google Fit, dzięki której można monitorować stan zdrowia i aktywność, a także na pewno pomoże wypełnić postanowienia noworoczne.
Aplikacja Google to coś więcej niż zwykły licznik kroków jakich wiele na rynku. Google podjęło współpracę z World Health Organisation (WHO) i ustaliło dwa cele aktywności w aplikacji: minuty ruchu oraz punkty kardio. Poza tym aplikacja oczywiście zlicza ilość przebytych korków, liczbę spalonych kalorii oraz zrobione kilometry.
Minuty ruchu i punkty kardio
Minuty ruchu naliczane są podczas każdej aktywności fizycznej. Nieważne więc czy jest to spacer po okolicy, spacer z psem, wycieczka do sklepu czy prace domowe. Google Fit zlicza każdą minutę ruchu, podczas której poruszamy się w tempie 30 kroków na minutę lub szybciej.
Punkty kardio to już większe wyzwanie. To dla aplikacji każda minuta aktywności, gdy poruszamy się więcej niż 100 kroków na minutę. Aktywność fizyczna podnosząca poziom tętna ma zbawienny wpływ na umysł i serce. Punkty kardio zdobędziemy już za intensywny marsz lub szybszy spacer z psem. Dodatkowe punkty kardio zdobywane są za intensywne aktywności, jak na przykład bieganie, jazda na rowerze czy aerobik.
Jakie minimum trzeba wyrobić, aby być zdrowym?
Na to pytanie jest tylko jedna odpowiedź: im więcej, tym lepiej! Google Fit korzysta jednak ze standardów WHO, zgodnie z którymi absolutne minimum ruchu dla dorosłej osoby to 150 minut ruchu oraz 75 minut intensywnego wysiłku. Google Fit przekazuje jasną instrukcję: zdobądź co najmniej 150 punktów kardio tygodniowo, a osiągniesz cele WHO. Poza tym oczywiście aplikacja nie zrobi za nas wszystkiego. Ważne jest również zdrowe odżywianie. Jedzenie to paliwo napędowe naszego organizmu. Gdy będzie niskiej jakości, organizm nie będzie miał siły by się poruszać.
Takie aktywności jak chodzenie, bieganie czy jazda na rowerze zliczane są automatycznie. Wystarczy mieć telefon ciągle przy sobie. Aby zliczyć czas innych zajęć, jak na przykład prace w ogródku, gra w tenisa czy prace domowe – należy wybrać konkretną aktywność z listy i uruchomić jej śledzenie w Google Fit. Po wszystkim należy zapisać aktywność i punkty zostaną dodane do Twojego konta.
Aplikacja prosta w obsłudze
Google Fit charakteryzuje się prostotą w obsłudze. Interfejs użytkownika jest bardzo przyjazny. Możemy w nim ustawić informacje o nas: płeć, wiek, wagę oraz wzrost. Poza tym w bardzo łatwy sposób ustawimy cele związane z aktywnością, czyli ile minut ruchu i punktów kardio chcemy zdobyć w ciągu doby.
Dużą zaletą jest współpraca z urządzeniami zewnętrznymi działającymi na systemie Android. Aplikacja korzysta z czujników w telefonie z Androidem lub czujników tętna w smartwatchu Wear OS by Google.
Poza urządzeniami Fit współpracuje też z innymi aplikacjami i urządzeniami, jak na przykład: Lifesum, Nike+, Runkeeper, Strava, MyFitnessPal, Lifesum, Basis, Sleep as Android, Withings, opaski Xiaomi Mi i inne.