close

Technologia jutra: e-SIM dostępna już w Polsce.

Już jest w Polsce dostępna w technologia jutra.

Mowa o technologii karta e-SIM wypierająca tradycyjny standard kart SIM do telefonów komórkowych nazwanych smartfonami (ang. smartphone)

e-SIM – Dostępność w Polsce

Na ten moment technologia jest tylko dostępna u operatora Orange. Początkowo dla niewielkiej grupy smartfonów marki Apple. Jednakże to niedługo w przyszłości ma się zmienić. Pozostali operatorzy: wielcy gracze na rynku telekomunikacyjnym w Polsce, mowa tutaj o T-Mobile, Plus, Play zastanawiają się nad nową technologią, przy tym nie wykluczając i zapewniając o wprowadzeniu jej w niedalekiej przyszłości. Tym samym dając zielone światło dla technologii: e-SIM.

Równocześnie stwierdzając za pośrednictwem słów własnych rzeczników: że nie są jeszcze gotowymi na przyjęcie, początkowe wdrożenie technologii oraz zaimplementowanie (zastosowanie) jej rozwiązaniań w swoich komórkowych sieciach macierzystych. Sprawa przede wszystkim dotyczy kwestii technicznych urządzeń oraz możliwości sieci u pozostałej:
,,Wielkiej Trójki Operatorów” świadczących swoje usługi na polskim rynku GSM.

Także już niebawem u pozostałych operatorów tradycyjne karty SIM ewoluują do ich elektronicznych odpowiedników, tak zwany wirtualnych: kart e-SIM (ang. Virtual SIM card). Polega to między innymi na zamontowaniu chipsetu w środku urządzenia tj.: smartfon, router, modem lub smartwatch albo innego. Chipset to nic innego jak układul scalony, w którym zaszyfrowane zostają dane przyszłego abonenta, w tym numer telefonu, ustawienia operatora, jego usług.. etc.

Natomiast w czasie zmiany telefonu przez użytkownika lub przypadku jego awarii. Możliwa jest tutaj bardzo szybka oraz łatwa migracja danych abonenta pomiędzy jednym urządzeniem, a drugim. Bez użycia fizycznej karty SIM, za pomocą specjalnego oprogramowania oraz przewodu
Oczywiście z użyciem konkretnych modelów telefonów komórkowych -przystosowanych tylko do tej technologii.

Nowy standard kart abonenckich planowany w powszechnym zastosowaniu w telefonach ma charakteryzować się jeszcze lepszym zabezpieczeniem danych wrażliwych klienta. Także ma posiadać wbudowane nowocześniejsze zabezpieczenia w razie nieautoryzowanego uzyskania dostępu do danych oraz prób skopniowania danych abonenta z karty e-SIM.

Właśnie to jest głównym czynnikiem decydującym o wprowadzeniu kart e -SIM na rynek telekomunikacyjny. Technologiczna, właściwa prostota re-konfiguracji karty telefonicznej abonenta – potocznie nazywana kopiowaniem / prze-kopiowanem danych między jednym, a drugim układem scalonym.

Takie rozwiązania są już dostępne od jakiegoś czasu za granicami Polski m. in w Europie zachodniej, a także poza Europą. Nareszcie nadszedł ten czas na dobry ruch w świecie technologicznym w naszym kraju, aby w ten sposób pójść o krok do przodu. Dobrze jest też przyjmować stopniowo nowe trendy technologiczne ułatwiających nam życie, zamiast szkodzić.

Story Page