Kto z nas nie chciałby korzystać z dobrodziejstwa natury jakim jest słońce? Światło słoneczne docierające do naszej ziemi niesie ze sobą znaczną energię i wynosi ona około 1 kW na metr kwadratowy. Jest to energia odnawialna, czyli taka, której zasób w krótkim czasie się odnawia.

Kolektory słoneczne

Do pozyskania takiej energii potrzebny jest specjalny przetwornik zwany kolektorem słonecznym. To za pomocą niego można energię promieni słońca zamienić na ciepło. Odbywa się to za pomocą płynu odbierającego ciepło z kolektora i oddającego je wodzie znajdującej się w specjalnym zbiorniku.

Woda ta potem jest wykorzystywana w gospodarstwie domowym i nie potrzebuje dodatkowych podgrzewaczy. Jeszcze trzeba ją mieszać z zimną wodą, bo jej temperatura często w letnie, słoneczne dni wynosi do 75 stopni Celsjusza. To bardzo dużo. Zimą natomiast niestety słońce nie ma takiej mocy, dlatego stosuje się podwójny układ połączony z centralnym ogrzewaniem. Kto posiada przepływowy ogrzewacz wody lub coś innego to spokojnie zapomni o korzystaniu z tych urządzeń na rzecz paneli.

Ogniwa fotowoltaiczne

Innym rodzajem przetwornika są ogniwa fotowoltaiczne, które zamieniają światło słońca w energię elektryczną. Ta energia może być gromadzona w akumulatorach lub przetwarzana od razu na prąd elektryczny zgodny z sieciowym za pomocą przetwornicy lub inwertera. Jeśli decydujemy się na taką instalację to trzeba pamiętać, że taka inwestycja zwraca się etapami. Podobnie zresztą jest w przypadku kolektorów na ciepłą wodę.

Korzyści

Można połączyć jedno z drugim i czerpać ze słońca zmniejszając jednocześnie zanieczyszczenie środowiska naturalnego przez ograniczanie emisji dwutlenku węgla i pyłów ze spalania. Bo gdy mniej energii z sieci weźmiemy to mniej zostanie jej wyprodukowane. A zimą dogrzewanie w dzień też ograniczy zadymienie w twojej okolicy. Czasem warto pomyśleć o tym.

Kategorie: Technologia